Vékonybél tranzit



A kezelés ISMERTETŐJE:



 

A bélflóra igen fontos és sokrétű szerepet játszik a bejutott táplálék emésztésében és a tápanyagok felszívódásában. Emésztési zavarra utaló panaszok pl. puffadás, hasi görcsök, hasmenés okának kiderítésénél gondolni kell a bélflóra egyensúlyának zavarára is.
 
A különböző eredetű hasmenések létrejöttében és a panaszok kialakulásában a bélflóra változásainak, károsodásának jelentős szerepe van. A jótékony baktériumok számának csökkenése és bizonyos „rossz” baktériumok vagy egyéb kórokozók (candida gomba) túlsúlyba kerülése megváltoztatja a bélben zajló anyagcsere folyamatokat (erjedés, rothadás). Ennek következménye a fokozott gázképződés és az irritáló anyagok keletkezése, melyek aztán „bélizgalmat-irritációt” okozva hasmenéshez vezetnek.
 
A bélflóra megváltozásának okai:
 
1. Antibiotikum okozta hasmenés: mellékhatásként a bélben lévő jótékony baktériumok is pusztulhatnak, és egyes káros baktériumok és a candida elszaporodhatnak. 
2. Fertőző eredetű hasmenéseket követően is megváltozhat illetve kórossá válhat a bélflóra. Ezeket vírusok, baktériumok okozzák, egzotikus országokban egyéb kórokozók is veszélyezteti az odautazókat. 
3. Ételallergia, ételintolerancia esetén a bél immunsejtjeinek kóros reakciója, a bélben történő anyagcsere változások okozzák a panaszokat. Ezekben az esetekben is kimutatható a bélflóra egyensúlyának megbomlása és a kóros bélflóra megjelenése.
 
 
A bélflóra egyensúly zavarának egyik következménye, hogy az egyébként ott békésen éldegélő bélgombák (elsősorban az élesztőgomba, azaz a Candida albicans) túlzott mértékű elszaporodhat az emésztőrendszerben.
Ez az állapot nem betegség, és megtévesztő lehet, hogy a bélgombák (Candida) kitenyésztése a különböző testváladékokból, illetve immunológiai reakciókkal történő kimutatása a vérből következetesen és egyértelműen nem lehetséges.

 

A funkcionális, krónikus hasmenéses panaszok, puffadás hátterében gyakorta a vékonybél tápanyag tranzit (szállitó) sebességének felgyorsulása vagy a vékonybél ben történő kóros baktérium flóra felszaporodása (dysbakteriosis) áll. Laktulóz itatásával kombinált H2 kilégzési teszttel nemcsak a vékonybél tranzit idejét mérhetjük, hanem a vékonybél esetlegesen megváltozott kóros baktérium florájáról is információkat kaphatunk. A laktulóz normális esetben nem kerül lebontásra a vékonybélben, és csak a vastagbélben lévő baktériumok képesek lebontani és az eközben felszabaduló H2 mérhetővé válik. A H2 koncentráció emelkedése mutatja, hogy a tesztanyag elérte a vastagbelet.

 
A laktulóz H2 kilégzési teszt fájdalommentes, kb. 120-240 percig tartó vizsgálat. Éhgyomorral végezzük. A laktulóz terheléses vizsgálat alatt, vagy azt követően lazább székletürtés jelentkezhet.


« vissza a kezelésekhez