Cikkek, hasznos információk

A cukorbetegség és a mozgás
2012.06.11.



A II típsusú cukorbetegség rendszeres testmozgással megelőzhető.
kapcsolódó képek

Ha nem jelenne meg a cikk kattintson a TOVÁBB feliratra!
A mozgásban nem csak örömet találhat az ember, hanem az egészséges élethez is hozzá tartozik. Válasszunk magunknak olyan mozgást, ami tetszik. Még társaságot is találhatunk magunknak. Mindegy, hogy mi a mozgás, lehet séta, kocogás, kutyasétáltatás, kerékpározás. A lényeg, hogy nagyon figyeljünk a vércukrunkra.
Mozogjon!
A rendszeresen végzett testmozgás és az aktív életmód segítségével a következőket érheti el:
- vércukorszint csökkentése,
- vérnyomás csökkentése, vérzsírok csökkentése,
- a szövődmények, mint szívinfarktus és agyvérzés kockázatának csökkentése,
- inzulinszükséglet csökkentése
Ezeket a hatásokat úgy éri el mozgással, hogy amikor az izmai dolgoznak, tápanyagként jelentős mennyiségű cukrot, zsírt vesznek fel a vérből. Rendszeres testmozgással az anyagcsere helyzet és a keringési rendszer állapota is javul.
A testmozgás emellett segít:
- a kívánt testsúly megtartásában vagy megközelítésében,
- a csontok és az izomerő megerősítésében és az általános erőnlét növelésében,
- életerejének növelésében és a stressz csökkentésében,
- megjelenésének és szellemi jólétének javításában
Válasszon mozgásfajtát!
Mielőtt egy újfajta testmozgásba kezd, mindig konzultáljon kezelőorvosával! Ez azért fontos, mert a mozgás csökkenti a vércukorszintet és ezt a hatást figyelembe kell venni a gyógyszeres kezelés (tabletta és/vagy inzulin) során.
A séta biztonságos és hatékony mozgás, ami sokaknak nyújt kellemes kikapcsolódást. A kocogás, kerékpározás, úszás, tánc és még a házimunka is jó testmozgás. Bármilyen mozgást kezd el, a hangsúly a fokozatos bevezetésen és a rendszerességen legyen! Próbáljon olyan fizikai aktivitást találni magának, amiben örömét leli! A testmozgás típusát akkor változtathatja, amikor csak akarja. Rendszeresen, hetente háromszor-ötször mozogjon, egyszerre 20-30 percig. Az eredménytől meg fog lepődni! Ne feledkezzen meg a kényelmes cipőről! Fogyasszon sok folyadékot/vizet! Bármilyen jellegű fájdalom jelentkezésekor a mozgást hagyja abba és konzultáljon kezelőorvosával!
« vissza a hírekhez